Forum www.szkolaaniolkowidiabelkow.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Lekcja 1.

Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaaniolkowidiabelkow.fora.pl Strona Główna » Język Francuski Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Lekcja 1.
Madeleine Montaigne
Nauczyciel

Dołączył: 12 Paź 2007

Post Lekcja 1.
Witajcie na pierwszej lekcji w tym roku szkolnym.Dzisiaj dowiecie się podstawowych rzeczy o Francji.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - --
Francja jest państwem,znajdującym się na zachodzie Europy.Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent.
Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej.Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Większe miasta: Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Bordeaux, Strasburg, Lille, Nicea
Język urzędowy: francuski,
Inne języki w użyciu: niemiecki, włoski, bretoński, baskijski, kataloński, niderlandzki, polski, arabski, berberyjski, romski oraz afrykańskie, itd.
Stolica: Paryż
Ustrój polityczny:republika
Głowa państwa, prezydent:Nicolas Sarkozy
Szef rządu :premier François Fillon